מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

[שירים, ספר ראשון: הקדמה]

מאת: דוד שמעוני

מצב זכויות יוצרים:

מוגש ברשות פרסום [?]

פרטי מהדורת מקור:

תל-אביב: מסדה; תש"ט

סוגה:

שפת מקור: עברית

לזכר הורי

ר' ניסן בר' דויד שמעונוביץ

ומלכה בת ר' משה פרידלנד

באהבה וביגון

כשהוצרכתי לחלק את שירי הליריים לשני ספרים מצאתי לטוב לתת בספר הראשון את השירים שנכתבו בגולה, היינו משנת תרס“ב עד סוף שנת תר”פ, ובספר השני – את אלה שכתבתי משנת תרפ“א, כלומר מהשנה שבה השתקעתי בארץ-ישראל, עד שנת תש”ו.

ואולם גם בספר הראשון הזה נכנסו כמה שירים שנכתבו בארץ-ישראל בשנות תרס“ט – תר”ע, כשעליתי לארץ בפעם הראשונה ועשיתי בה כשנה.

אם כי שני ספרי השירים היו צריכים לפי התכנית לכלול רק את הליריקה שלי, מצאתי לאפשר, מטעמים סידוריים, להכניס בסוף הספר השני, במדור מיוחד (דור לדור) גם את כל הבלדות שכתבתי מתרפ“א עד תש”ו. חוץ מ“אגדות צפת” שנכנסו ב“ספר האידיליות”.

ד. ש.

(תרס“ב – תר”פ)

דוד שמעוני
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של דוד שמעוני
יצירה בהפתעה
רקע

מי נתן את ההוראה?

מאת חגי אשד (עיון)

מי נתן את ההוראה: “העסק הביש” – פרשת לבון והתפטרות בן-גוריון

© כל הזכויות שמורות. החומר מובא ברשות בעלי הזכויות.

בפתח

ספר זה מופיע לאחר שנים ארוכות של איפול ממשלתי ושל צנזורה פוליטית חסרי צידוק. מאז שוחררו נידוני “הפרשה” מכלאם במצרים ועלו לארץ בפברואר 1968, בטלה הסיבה הפורמלית להטלת הצנזורה על הספר ולמניעת פרסומו. נותר רק החשש ממבוכה אישית ופוליטית שתיגרם לממשלת ישראל ולאישים בצמרת מפא"י, שכן ספר זה חושף את העוול שהם היו שותפים בעשייתו ואת הפגיעה במושגי-יסוד של צדק ומשפט שהם גרמו לה במהלך “פרשת לבון”.

בדרכו של הספר מתחילה ועד סוף הוצבו מכשולים שונים ומשונים, שגם להם לא יאתה תהילה. מעשי המכשלה החלו בזמן הכתיבה ואיסוף החומר, וחודשו בכל שלב, שבו עמדה על הפרק שאלת פרסומו של הספר.

אולי יש בכך מן הסמלי. המהפך הפוליטי בישראל, שהיה אחת התוצאות המאוחרות של “פרשת לבון” ושל ההרס העצמי של “מפא”י ההיסטורית" שנגרם על-ידה, הוא שאיפשר את הסרת הלוט מעל “הפרשה”. עובדה מצערת היא, שממשלות ישראל הקודמות בראשות מפלגת העבודה מנעו את הפרסום, ותהיה הסיבה לכך אשר תהיה.

עתה יוכל הקורא לשפוט בעצמו, איך הוטעה הציבור בישראל ומה הועלם מידיעתו במשך השנים הארוכות הללו ולמה. עתה יוכל הקורא להעריך בעצמו, אילו לקחים אפשר להפיק מהעיוותים ומהפגמים הרבים שנתגלו במהלך “הפרשה” בזרועות המודיעין והבטחון, ובעיקר בדרכי תיפקודן של הממשלה, הכנסת, המפלגות והעתונות בישראל, שבשיאה של “הפרשה” התגייסו ברובן המכריע למסע-צלב חסר מעצורים נגד דוד בן-גוריון.

ספר זה איננו רק תיאור “הפרשה”. הוא היה חלק בלתי-נפרד ממנה. הוא נועד לפרוץ את מחסום האלם וההשתקה על “הפרשה”, שהוטל על-ידי הממשלה בדצמבר 1960. הממשלה החליטה אז, באורח שרירותי, כי “יש לראות את בירור הפרשה כמסוכם ונגמר”, לאחר שקבעה, באורח שרירותי לא פחות, כי “לבון לא נתן את ההוראה עליה מסתמך הקצין הבכיר, וכי מעשה עסק ביש בוצע לא בידיעתו”.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.