מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

שירי מנחם, הקדשה

מאת: מנחם מנדל דוליצקי

מצב זכויות יוצרים:

נחלת הכלל [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

שירי מנחם, הקדשה / מנחם מנדל דוליצקי


לִידִידִי הֶחָכָם וְהַמַּשְֹכִּיל הַנָּאוֹר,

בַּעַל נֶפֶֹש יְקָרָה וְרוּחַ טָהוֹר,


הר"ר מ. גאַרְססאָן נֵרוֹ יָאִיר

כְּשֶמֶש צְדָקָה בְּיוֹם בָּהִיר!


מידך לי ספרי זה, כי אתה עוררת את רוחי אשר תלאות רבות נסכו עליו רוח תרדמה ושסעו את בת שירתי בכנפיה עד כי לא קויתי עוד לשוב אל עטי – עט שפת עבר, אשר לו הקדשתי כחי ומבחר ימי עלומי. לכן אקדיש לך, גבר נעלה, את ספרי זה, כי מידך הוא לי ומידך אתננו לך.

ידידך ומוקירך בכל לב

מ. מ. דאליצקי

מנחם מנדל דוליצקי
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של מנחם מנדל דוליצקי
יצירה בהפתעה
רקע

הטבעת

מאת שלמה שפאן (פרוזה)

המלכה ילדה בן למזל טוב. פעמיים לפני זה הפילה את הוולד, ובית המלכות היה שרוי בדאגה לגורל הכסא. כי אין לך כסא מלוכה בלי יורש-עצר, המשתעשע סביבו בשעשועי ילדות כשהוא צעיר לימים, החומד אותו חמדה עזה בהיותו נער, והיושב עליו ישיבה כבדה ומכבידה, בבוא שעתו לקבל את ירושת המלוכה. כך מנהג המלכות מאז ומעולם.

על כן היתה השמחה גדולה בבית-המלוכה, כשנתבשרו בשורה זו של לידת הילד, שלפי דעתם של המילדים המומחים, שטפלו בענין במסירות נפש ממש, הוא עתיד להיות זרע של קיימא. בני המשפחה בירכו זה את זה, ואפילו התנשקו בנשיקות פה, לפי החוקים והדיוקים המנויים לפרטיהם בהלכות-המלוכה, בסעיפים הנוגעים לעניין, ושר מיוחד, ממונה על כך, היה מהלך בין הקרובים המרובים ומלמד אותם את החוקים ההם, ומחנך אותם ומאמן אותם בדבר הזה, משום שפרטי הלכות אלו אינם ידועים לכול, ואף אלו שידעום פעם כבר הספיקו לשכחם, שהרי לידתו של יורש עצר אינה שכיחה כל-כך, וזמן רב עובר בין פעם לפעם.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.