מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

[אֱלֹהַי, סוֹד אֲחָדוּתְךָ]

מאת: אברהם אבן עזרא

מצב זכויות יוצרים:

נחלת הכלל [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

אֱלֹהַי, סוֹד אֲחָדוּתְךָ שְׁמַעְתִּיו – / וְאַף אָמְנָם בְּחֶטְאִי לֹא יְדַעְתִּיו.

בְּאֶחָד אֶחֱשֹׁק – אָכֵן מְקֻבָּל, / וּבַמֻּשְׂכָּל לְשׁוֹן שָׁלֹשׁ מְאַסְתִּיו.

רְצֵה מִלַּי וְאַל תַּבֵּט פְּעָלַי / וְאַל תִּגְמֹל כְּפִי מַחְשָׁב חֲשַׁבְתִּיו.

הֱיֵה עוֹזֵר לְדַל נֶעְזָר בְּיוֹם צַר / כְּטוּבָךְ, לֹא כְטוּב מִפְעָל פְּעָלְתִּיו.

מְחֹל וּסְלַח עֲוֹן לֵב מָךְ, וּמִמָּךְ / יְקַו חֶמְלָה בְּלִי מַעַל עֲזָבְתִּיו.

מְחֹל מַעְלִי וְשִׁלְחָה לִי מְבַשֵּׂר: / “מְחַלְתִּיו לָךְ וְכִדְבָרָךְ סְלַחְתִּיו.”

אברהם אבן עזרא
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של אברהם אבן עזרא
יצירה בהפתעה
רקע

סעדיה שושני – בית-הדפוס שעשה היסטוריה

מאת אברהם שמואל שטיין (מאמרים ומסות)

שלווה עומדת בדירה המרווחת בשדרות רוטשילד בתל-אביב, שלווה של נועם ויציגות ותרבות, ובנחת קולחים דבריו של הדובר. ואך יש, לעתים, נדלקים אשים בעינים שנעורים בהן ותבונה בהן, וכמו רעד של ריגשה חול, באיבריו, שעה שהוא מספר בפרשיות עברו הסוער רב-הפעלים, המשתרע על עשרות בשנים, הארוגות ומזוגות בתולדותיו של הישוב.

מספר מר סעדיה שושני (שמו במקורו רוזנרוט, ואולם עוד בעיר-הולדתו קרא לעצמו שושן אדום) – ומספר… ואין להפריד בין חיי פרט וכלל.

בריאנסק – עיר מולדתו וגידולו

לא גדולה היתה עיר הולדתו הרוסית בריאנסק בשלהי המאה הקודמת כארבע רבבות תושבים, ובתוכם קומץ של יהודים – כמאה משפּחות. ואך בסביבי העיר, הקשורים במרכזים יהודיים כהומל, כמוהילב, כצ’רניגוב, בלבו של עם-האכרים, רחשו המו מפעלי התעשיה וחרושת כבדה, ובעיקר ייצור קרונות רכבת ורבבות פועלים. אזור זה היה אחד מאזוריה המפותחים והמסוערים של רוסיה.

אביו, ר' גדליהו רוזנרוט, מוצאו מפולין מעיירה מועטה ליד קאליש, וסבא מצד אמו – “החטוף”, החייל בצבא ניקולאי, יליד אוקראינה נתיישב בבריאנסק בתום שירותו ובה הקים ביתו. וככל ה“קאנטוניסטים” לשעבר נתחשלה יהדותו שעמדה במבחנים, והחריפו חושיו הלאומיים. וכאן הקים ביתו אביו, סוחר צעיר, וגידל תשעת ילדיו.

אוירת גידולו של סעדיה מסורתית ולאומית. חיבת ציון טבעית, אורגאנית, שבדם ובנפש. לומד בחדר, ולומד בבית, כורך גמרא ולשון עברית ודקדוקה, וממשיך כאכסטרן. כבר אז, והוא נער, הוא ממד עברית בעיירה ומסייע בקיום משפחתו. ועתים מצטרף הוא אל אביו, בימות אל"ף בשבוע, בנסיעותיו אל מפעלי החרושת בסביבה, שם מוכר האב בגדים לפועלים. עירנות, פעלתנות, חיוניות מציינים אותו מנעוריו.

ובעיר, שמצויים בה כל גוני הקשת של ההתעוררות הלאומית והחברתית היהודית, רמה קאנו של הדוד, אחי אמו, ר' אהרון אתין נושא דגלה, אמיתה וחלומה של ציון. הוא, הדוד, משמש מורשה של חובבי ציון, עוסק בהטפה ובמכירת שקלים וכל כיוצא באלה, ביתו בית ועד לנואמים ומטיפים-מגידים (כד"ר ברנשטיין-כהן, יהושע סופראסקי), והנער, סעדיה, נושא כליו ומתחמם באשו.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.