מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

הקדמת ההוצאה למבחר השירים

מאת: משה בסוק

מצב זכויות יוצרים:

מוגש ברשות פרסום [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

את מבחר השירים שלפנינו התקין משה בסוק לדפוס בשנה האחרונה לחייו.

התקין – ולא השלים מלאכתו. בשולי מחברת העזבון, בה רשם שיריו האחרונים, מצאנו את השורות הבאות, שהן מעין מרשם לספר הזה:

"קובץ מבחר שירים. עם סיום. –

השירים נבחרו מתוך הקבצים ‘בשלבים’, ‘בהידום מרחקים’, ‘מאחורי הזורע’, ‘החוף השקט’, ‘נחושתים והללויות’ ו’יום נאה, חלקו מעונן'.

השירים סדוּרים לפי נושאים ובסדר כרונולוגי. וכך אני נמצא אוחז בשיטה זו וגם את זו מקיים.

רוב השירים באים כנתינתם הראשונה, להוציא חילופי מלים ותיקונים זוּטרים, ומיעוּטם – התירו לעצמם ימים אחרונים לראות עצמם חכמים ונבונים מן הימים הראשונים" –

נקודה לא הספיקה היד הכותבת לקבוע בסוף הפסוק—

האיש שהביא לדפוס ספרי שיר ופרוזה רבים של חברים – לא זכה לראות אסיף שירתו מקוּבץ בספר.

“בך צוֹפה מרחוק אהבתי”, כתב באחד מן השירים האחרונים. יהיה ספר שירים זה, פרי-שירה של עשרות שנים, מנחה של אהבה וזכרון לחברנו המשורר, שהלך מאתנו בטרם השלים שירו.

בבואנו למסור את הספר לדפוס הקפדנו לשמור על המתכונת אשר קבע לו המשורר. אם הכנסנו פה ושם שינויים קלים, לפי סימני הציון של בעל הספר עשינו זאת ובעצה אחת עם רעייתו שולמית ובנו עידו.

למדורי הספר הוספנו מדור של “שירים מן העזבון” שהועתקו ממחברת העזבון וניתנו בזה כפי שנכתבו, ללא ליטוש אחרון. כן צירפנו לספר את המסה “עיונים אחדים ביצירה העברית”, שנכללה בספר המסות, “נופי ספרות”, שכן יש במסה זו מראיית המשורר ומהרהוריו על דרך ספרותנו.

את הציונים הביו-ביבליוגרפיים רשם ש. אבן-שושן.

הביא לבית הדפוס – זרבבל גלעד.

ההוצאה

משה בסוק
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של משה בסוק
יצירה בהפתעה
רקע

מעל מכסה האניה

מאת אלחנן ליב לוינסקי (פרוזה)

א.

השעה השלישית אחרי חצות הלילה. והאניה “פרובוֹרנה” אשר ל“חברה הרוסית” השליכה עוגן בחוף קאחובקא. קאחובקא היא התחנה המרכזית להאניות של החברה הרוסית על נהר דניפר, החברה הגדולה והעשירה ההיא נוסדה בשנות 1857 אחרי מלחמת קרים.

למן היום שנוסדה אגודה הזאת, לקחה כמו בחכירה את מעבר האניות על הדניפר התחתון מתחנות “אלכסנדרובסק” אשר במורד הפורונים עד אוֹדיסה. ובעת אשר על הוואלגא אניות למאות תהלכנה, ואגודות שונות כמו “סאמוליט”, “קוקוזומירקורי”, “אלפונס זיביקא” ועוד ועוד מתחרות אשה ברעותה ומתאמצות להוריד מחיר הנסיעה ולהטיב את הספינות; ובעת אשר בדניפר העליון, מקיוב עד יקטרינוסלב, תתחרינה שלש אגודות אשה באחותה, פה החברה הרוסית תשלוט שלטת בלי מצרים, ותקצוב מחיר לנסיעה ולמשא, ותסדר סדרים כאות נפשה, ומי יאמר לה מה לעשות.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.