מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

המנון לטבע

מאת: שושנה שרירא

מצב זכויות יוצרים:

מוגש ברשות פרסום [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

© כל הזכויות שמורות. מותר לשימוש לקריאה, לימוד ומחקר בלבד, ואין לעשות ביצירות הללו שימוש מסחרי.

מי אינו זוכר ספרי ילדים בעלי-כריכות מוזהבות ואותיות גדולות וצבעוניות בראש כל פרק, המתחיל במשפט של מרחבי זמנים בלתי מגבלים: “לפני ימים רבים היה היה”…

וכשדפי ספר זה מתחילים לגולל פרשותיהם1 לעין הקורא, דמיון הילדות שלו צף ועולה עד לארמון הקסמים, ארמונו של וולט דיסניי, אמן האגדה, הוא אמן אגדת הטבע הצבעוני ורב הקולות והצלילים. כי פרשת השלגיה ושבעת הגמדים על גבי התמונות הרוטטות מלאת חיים היא, וכל תנועת בובותיה-גבוריה יותר רטיטה מאשר תנועה. הנראית לעינינו סביבנו, ולה – רטט של הדגשת החיים. בשפע צבעי הטבע, למן הרים, אשדות מים בעלי ברק תכול, צוקי אבן שעינם עין קטיפה שחורה, ועצים ירוקים אשר לענפיהם דמות ידים וצפרנים דוקרניות וחדות, כאילו היו מסתרי האגדה חורגים מתוכם, ועד לחיות היער והצפרים המצוירים כמעט בצורה נאמנה. ובכל זאת נושאים בתוכם את התגלמות פרפורי האגדה. הכל יחד הוא מעין המנון לטבע עשיר, לטבע ציורי, שאינו חסר רקע של יופי מציאותי.

התמונות כולן רוחשות בעלי חיים למיניהם וצלילי שירה.

עבודת הגומלין של האדם והטבע נעשית לפתע מובנת וברורה, ובודאי גורמת צהלה רבה, ביחוד לצופים הילדים. כי הללו אמנם רואים כך את האגדה, ואולי גם את החיים המסתוריים הרוחשים ביער האפל המלא פורעניות ונצנוצי הזרחן של אלפי עיני חיות למיניהן.

הספר, בעל הכריכה המוזהבת, ואותיותיו הגדולות והצבעוניות בראש כל פרק, תם ונשלם, וארמון הקסמים נעלם מן האופק. אך הטבע נראה לך באור חדש.

© כל הזכויות שמורות. מותר לשימוש לקריאה, לימוד ומחקר בלבד, ואין לעשות ביצירות הללו שימוש מסחרי.


  1. “פרשותוהים”במקור המודפס, צ“ל: פרשותיהם – הערת פב”י.  ↩

שושנה שרירא
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיה של שושנה שרירא
רקע
שושנה שרירא

יצירותיה הנקראות ביותר של שושנה שרירא

  1. והיו הנעליים מאושרות (פרוזה)
  2. אהבה וגאוה (פרוזה)
  3. נתן אלתרמן (מאמרים ומסות)
  4. ש"י עגנון (מאמרים ומסות)
  5. אברהם לווינסון (מאמרים ומסות)

לכל יצירות שושנה שרירא בסוגה מאמרים ומסות

לכל יצירות שושנה שרירא

יצירה בהפתעה
רקע

אגרות תנחומים

מאת קלמן שולמן (מכתבים)


עִמך אנכי בצרה…

הֶרֶף מִנֶהִי, רֵעַ יקר, וַעֲזוֹב סְפוֹד על שני ילדיך אשר שִׁכַּלְתָּם יום אחד, פן תשבע מרורים מרבה להכיל וְכִחַשְׁתָּ בְיֹשֶׁר משפטי ה' – הה, ומי עמד בסוד אֵל נערץ? מי מצא חקר משפטיו, והוא דמים ישפוט! ועד תכלית עלילותיו מי זה בא, והוא נורא עלילה ורק לו נתכנו עלילותיו! ומי זה יָעוֹז להרשיע פעלו אף אם ידכאנו בתחתיות ארץ וִיכַס עלינו בצלמות? – הטרם נדע כי גם באֹרח משפטיו רב טוב צפון, ותחת תוכחות מוּסָרוֹ גם נעימות נצח ספונות! ולוּ נקרע סגור עינינו וראינו את הכמוס באוצרות העתיד, כי אז נָשאנו רִנָה על הדבר אשר נִשָׂא עליו קִינָה, ואז עָטִינו מַעטה ששון על האסון אשר נַעַט עליו כעת מעטה אֵבל. ואף כי קצר קצרה בינתי להוכיח קֹשְטְ משפטי זה גם בִּדְבַר מוֹת ילדיך, בכל זאת ידעתי גם ידעתי נאמנה כי רק לטובתך ולטובת בניך עשה ה' ככה. כי מי זה יִוָאֵל להוציא משפט מעֻקל ולגזֹר אֹמר כי יוצֵר האדם אשר יְצָרוֹ בחכמה נשגבה עד אין חקר יחפוץ ברעתו ובמותו, יָגֶל בהתגוללו תחת שואָה כל ימי חיי הבלו, וישיש כי ימצא קבר וכליון חרוץ! – הלא הוא ברא את האדם בצלמו כדמותו, ונשמת קדשו תְּחַיֵהוּ וּתְבוֹנְנֵהוּ, וזה אות נאמן כי אוהב הוא אותו אהבת עולם, ורק כאשר יְיַסֵר אָב את בְּנוֹ הוא מְיַסְרֵהוּ לטוב לו כל הימים. בְּחַן נא ידידי את הדברים האלה ותראה כי בהררי קדש יסודתם, והם יהיו רפאות לשרך ונגֹהות לנפשך. ואני תפִלה לאֵל חי כי יתן עֹז ללבבך וירפא הריסות מורשיו, נַחֵם ינחמך וישַמחך מיגונך, ישמרך מכל רע, יאר אור פניו אליך וישם לך רוב שלום עד בלי ירח.


ינחמך ה' וְיִגְהֶה מזורך…

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.