מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

ד"ר יוסף הגר

מאת: ישראל כהן

מצב זכויות יוצרים:

מוגש ברשות פרסום [?]

פרטי מהדורת מקור:

עקד; תשמ"ב 1982

סוגה:

שפת מקור: עברית

1

מגזע תרשישים היה. חותם של אצילות היה טבוע בו בכל הליכותיו; מוכתר בנימוסין, מדבר בנחת ומצניע שלהבתו בדעה מיושבת.

תלמיד חכם במיטב מובנה של מלה זו; אדם, שתורת ישראל והשכלה קלאסית תואמות בו יחד.

הוא נועד להיות חוקר גדול ולכתוב כתיבה חדשה את תולדות ישראל לאור המקורות הישראליים והכלליים. על כך מעיד ספרו היחיד “בחינות היסטוריות”, שיצא לאור על-ידי אגודת הסופרים ו“דביר” זמן מועט לפני מותו, ושבו העמיק את הבנתם של כמה פרקים בדברי ימי הבית השני. מעל מצפה גבוה השקיף על ההיסטוריה שלנו. בבקיאות מרובה, בחריפות יתרה ובחכמת-הפרדה-והרכבה גדולה הקים את בנינו.

אגב עריכת ספרו “בחינות היסטוריות” היה לי מגע קרוב עמו והכרתי את אישיותו המעניינת והעדינה.

אולם המר לו הגורל ומנע ממנו להגשים את חלומו, וכך ירדו עמו אלי קבר הגותו העמוקה, למדנותו המופלגת והכנותיו הרבות למחקר מדעי.

הוא היה בחינת “צדיק ורע לו”. רוב ימיו עברו עליו בהספקות במועט, במכאובי גוף ונפש ותוך ידיעה מענה, שאפילו מקצת יכולתו לא באה לידי גילוי. נחמה פורתא יש בכך, שגם המעט שהניח אחריו יזכה אותו בהשארת הנפש.


  1. הושמעו בבית–העלמין ונתפרסמו ב“הפועל הצעיר”, ז' בחשוון תשי"ב (6.11.1951).  ↩

ישראל כהן
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של ישראל כהן
רקע
ישראל כהן

יצירותיו הנקראות ביותר של ישראל כהן

  1. פרקי אהרן מגד (מאמרים ומסות)
  2. קורות חיי (זכרונות ויומנים)
  3. יצחק אדוארד זלקינסון (מאמרים ומסות)
  4. ירושלים – שער לספרי עולם (מאמרים ומסות)
  5. דו-שיח של סופרים עברים וערבים (מאמרים ומסות)

לכל יצירות ישראל כהן בסוגה מאמרים ומסות

לכל יצירות ישראל כהן

יצירה בהפתעה
רקע

כנסת ישראל

מאת אהרן דוד גורדון (מאמרים ומסות)

[א]

לפנינו היום עוּבדה: אספת הנבחרים, אחרי כל מה שעבר עליה ועם כל הפגימות שיש למצוא בה, הצליחה, מוּתר, כמדומה, להוסיף: הצליחה מאוד. היא התחילה ברוּח כהה מאוד, בחרדה לגורלה ובאי-אֵמוּן בהצלחתה, כמעט מותר לומר: ברוח של חולי חולין, והלכה הלוך ועלה, הלוך ועלה, עד כי לאחרונה, בישיבה הרביעית, בשעה שנתקבלו ההחלטות בדבר הארגון, עלתה לגובה כזה, שלא פיללנו לראותה בכך. וגם המקרה המעציב בישיבה האחרונה, אם כי העיב הרבה את זוהרה, אם כי הוריד את הרוח כמעט עד למדריגתה הראשונה, לא גרע, מותר לומר, מכוחה ומערכה כלום. ואולי יש מקום לומר: גם זו לטובה! אולי צדק מי שאמר בנאומו שלפני הסגירה, כי יש צד טוב במה שאנחנו הולכים מהאספה בלתי שבעים רצון. השובע, ואפילו שובע הרצון, אינו גורם מועיל הרבה בעבודה גדולה, קשה ומרובת צדדים.ומעמקים כעבודתנו הלאומית. נחוצה ערוּת רוח תמידית, בלתי פוסקת אף לרגע, עֵרוּת-רוח, הרגשת מה שחסר לנו מכל הצדדים ועד סוף כל המעמקים, – ואת זו אין להשיג במציאות הקיימת אלא במידה גדולה של יסורי נפש, ואולי גם של דכדוכה של נפש. הרגע המעציב וכל הרגעים הקשים היו בבחינת ‘והנה רעש ותקרבו עצמות עצם אל עצמו’. אוי, כמה קשה לאזניים וכמה מדכא את הנפש קול התנגשות עצמות יבשות! אבל הנה ראינו גם כי ‘הנה עליהם גידים ובשר עלה ויקרם עליהם עור מלמעלה’. עתה בא הרגע של ‘ותבוא בהם הרוח ויחיו ויעמדו על רגליהם חיל גדול מאוד מאוד’. כוח גדול מאוד מאוד נוצר לנו, גדול במידה שאין אנחנו יכולים עתה לשערו, עלינו רק לדעת להשתמש בו.

הסתדרות חדשה נוצרה לנו, יותר נכון, הונח היסוד או הונחה אבן הפינה לתחייתה של אותה ההסתדרות, שאנו קוראים לה עם ישראל. אבן הפינה לחיי עם חי.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.