מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

[השחת רחמיו עמי אהובי]

מאת: יהודה הלוי

מצב זכויות יוצרים:

נחלת הכלל [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

הֲשִׁחֵת רַחֲמָיו עִמִּי אֲהוּבִי

וְעָטָה אַכְזְרִיּוּת אַף בְּבִגְדוֹ

תְּמוֹל הָיָה צְבִי חֵן עֵת רְצוֹנוֹ

וְשָׁב הַיּוֹם אֲרִי טֹרֵף בְּבִגְדוֹ

יהודה הלוי
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של יהודה הלוי
יצירה בהפתעה
רקע

האמן שלא שכח את השואה

מאת אברהם שמואל שטיין (מאמרים ומסות)

פורסם ב-“גשר” רבעון לשאלות חיי האומה 2 (19) שנה חמישית, סיון תשי"ט – יוני 1959


לודז' היהודית ערב מלחמת העולם השניה. כוורת של פעלתנות, של מרץ עשייה, של שִׁפעת יזמה וחיים. עשן מיתמר מיער של ארובות בתי-החרושת. מנגינת מכונות. וסאון של כרך צעיר ועמל, סוער וכובש – דמיון יוצר של יהודים בשדה הייצור, במלאכות הטכסטיל, בעולם הכספים והשווקים. וחסידות רווייה דבקות רליגיוזית ואופטימיות, עממיות וחיוניות, העומדת על נפשה מול הרוחות הסוערות של ההשכלה, מתבצרת בשטיבלעך1, בקלויזים2, בבתי מדרשות, בעמה. בקרקעה, באורח חייה.

בית חסידים רגיל, ומצאצאיו של רבי, הוא הרבי ר' בער מוולבורש, בנוסח הנודע של ר' בונם מפשיסחא. קיומו על בית מלאכה המייצר סבון, אולם קיומו האמיתי מעבר לרחובותיה של לודז‘. יניקתו מחסידות פולין על להט קנאותה ועקשנותה, על ענקיה בתורה ובקדושה ובשלמות, במעוף הרוח ובצלילה לעמקי הנפש, והיא האופפת את הבית ומזינה את הילדים הגדלים בו. בלודז’ הולך הנער, שמאי רוזנבלום, אל הישיבה, לומד עם בחורים בגילו, הגמרא עולמו והחסידות מעצבת את רוחו. ויראת שמים. וכמותו שני אחיו, שאחד מהם אף עקר מלודז' והיה ל“יושב”, המתאבק באורח קבע בעפר רגליו של ה’שׂפת אמת' 3, הוא הרבי מגור.

לימים אחז האב ב“משלוח-יד” חדש – ספָּק של חלב כשר לחסידים מהדרים במצוות. באשמורה השניה של הלילה קם הוא משנתו, ממהר אל הכפרים בסביבה, להיות נוכח בעת החליבה ברפת. ועל מכירת החלב הזה, בהשגחתו, למבקשיו, היתה פרנסתו בכבוד.


  1. ftn2  ↩

  2. ftn3  ↩

  3. ftn4  ↩

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.