מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

[חופה עלי נטעי יקר חופפת]

מאת: יהודה הלוי

מצב זכויות יוצרים:

נחלת הכלל [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

חֻפָּה עֲלֵי נִטְעֵי יְקָר חֹפָפֶת

עַל שֹׁחֲרֶיהָ מָר-דְּרוֹר נֹטָפֶת

הִתְפָּאֲרָה יוֹם נִקְטְפָה כִּי אָמְרָה

שֶׁמֶשׁ וְיָרֵחַ אֲנִי אֹסָפֶת

עָמְדָה כְמָסָךְ בֵּין בְּרַק שֶׁמֶשׁ וּבֵין

הָעָם לְבִלְתִּי תִּהְיֶה שׁׂזָפֶת

דּוֹדִים רְאוּ מַה טּוֹב שְׁתוֹ וּשְׁתוּ בְּצֵל

סֻכָּה וְחַמָּה בַּעֲדָהּ נִשְׁקָפֶת.

יהודה הלוי
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של יהודה הלוי
יצירה בהפתעה
רקע

יצחק רפאל מולכו – השותל תרבות יהודי ספרד

מאת אברהם שמואל שטיין (עיון)

אמר המחבר: אין זה אלא טבעי, שענף-יסוד באילן האומה שהוּכה קשות בסופות גולה ונכר, כבני השבט הספרדי ויהודי המזרח, שאין ערוך לתרומתו המקורית והסגוֹלית לגדולת עמנו ותרבותו – ישראל משמשת להם קרקע יוצר להתקדשות רוחנית. מפולת דורות ושכחה מכסה על פּעלים והישגים ונכסי-רוח אדירים של בני השבט הספרדי למן הגירוש מארצות הרשע הקתוליות בה’רנב (1942), דרך נדוּדיהם על פני שבעים גלויות-באפריקה, אירופה, בשתי-האמריקות ובאסיה; ודרך יצירתם בעברית, באישפניולית ובלשונות ארצות-מגוריהם ועד להיקלטותם מחדש בישראל, יחד עם בני השבו האשכנזי, באומה יוצרת אחת.

ואחד מן המעוררים, היוצרים והלוחמים במשך עשרות בשנים על חישוף אוצרות רוחה של יהדות ספרד ופאר עברה ושתילת ערכיה בחיינו, הלא הוא יצחק רפאל מלכו, איש ירושלים, חוקר וסופר ומנהיג ציוני מובהק ומראשי פעילי איגוד קהילות הספרדים.

נולד ב-1894 בשאלוניקי, המכונה “ירושלים הקטנה”, מרכזה הרוחני-היסטורי של קהלות הבלקן ויהדות ספרד בכלל במשך דורות. הוריו – תורה וגדולה חברו בהם. והנער מילא כרסו תורת ישראל ואוצרות ספרותו, זולת לשונות אירופה וספרותה, וביחוד בצרפתית, אנגלית ואיטלקית. משגדל נזדמן בעיר הולדתו עם אישים מן הישוב החדש והצינות הצעירה שביקרו בה (פרופ. קלויזנר, פרו. בוריס שץ, ב"צ כץ, מרדכי בן הלל הכהן, דוד בן-גוריון, יצחק בן צבי ואחרים), בשליחויות שונות והרצו במועדון “קדימה” שבמקום, ואין צריך לומר, שהיה זימון פורה ומפרה לצעיר הלאומי התוסס. ובעודו צעיר לימים הוא נחלץ למערכה הלאומית בקולמוסו, משתת, בעתונות המסועפת של שאלוניקי, בצרפתית ובאיספניולית, וכן בעתונות התורכית הגדולה של הזמן ההוא, וחוט-השני בכתיבתו: הגנה על כבוד עם-ישראל ומאוויו הלאומיים, ומגלה עירנות עמוקה בבעיות חינוך וספרות, מפרסם מנוגראפיות על אישים בכלל זה על הרצל וי"ל פרץ, וכתיבתו מחנכת ולוחמת ומגשרת גשרים בין עדות ודורות. לימים מייסד הוא במות משלו. ביחוד נודע לשם מחקרו על “יהודי שאלוניקי במרוצת הדורות”. והוא חודר גם לעתונות אירופה רבת-ההשפעה ופורש בה את דגל המלחמה באנטישמיות והתחייה הלאומית.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.