מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

ד"ר יצחק לב-אל רופא חלוץ

מאת: שושנה שרירא

מצב זכויות יוצרים:

מוגש ברשות פרסום [?]

פרטי מהדורת מקור:

לא ראה אור

סוגה:

שפת מקור: עברית

הוא היה בראשית שנות הארבעים רופא בכפר גלעדי, מנרה ומשגב-עם לאחר מכן. על ידו הכרתי את מנהל המושבות היהודיות מטעם יק"א קלווריסקי ואת אחיותיו של חיים וויצמן הגב' דוניה וויצמן מנהלת בית הספר למוסיקה בחיפה והכימאית הרווקה הגב' רעיה חנה וויצמן.

עבדתי באותם הימים בעתון “הבוקר” וכשבאתי לבית ההארחה בכפר גלעדי הוזמנתי לשולחן אוכל זה בצהריים שהסבו אליו רופא הישוב ואורחיו הכבודים. עמם גם הלכתי לבקר אצל קיילה גלעדי אלמנתו של זה שהכפר נקרא על שמו וגב' פורטוגלי אף היא אשתו של שומר.

כאלמונים רבים לא סיפר באותם הימים ד"ר לב-אל (לבל לשעבר) כי עבד בבנין עם אברהם ברוידס. כי דחה הצעה מאת הפרופ' צונדק הגניקולוג בירושלים להיות אסיסטנט שלו ולעשות קריירה רפואית ובחר להיות רופא-כפרי וחלוצי בקיבוץ ותיק ובקיבוץ הצעיר מנרה המנותק מכל ישוב בלא כביש באותם הימים אלא בשביל עפר בלבד המיועד לסוס ולפרידה.

שושנה שרירא
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיה של שושנה שרירא
רקע
שושנה שרירא

יצירותיה הנקראות ביותר של שושנה שרירא

  1. והיו הנעליים מאושרות (פרוזה)
  2. אהבה וגאוה (פרוזה)
  3. נתן אלתרמן (מאמרים ומסות)
  4. ש"י עגנון (מאמרים ומסות)
  5. אברהם לווינסון (מאמרים ומסות)

לכל יצירות שושנה שרירא בסוגה מאמרים ומסות

לכל יצירות שושנה שרירא

יצירה בהפתעה
רקע

אלעזר צבי הכהן צויפל

מאת נחום סוקולוב (מאמרים ומסות)

א

עלול הוא המבקר להגדיש, ועוד יותר עלול הוא למחוק את הסאה – בהערכת השפעתו של צויפל על בני תקופתו; בתור כח עובד, וגורם מדריך. אם נתאר את צויפל בתור יוצר ומחדש, או מגלה ומפרסם אמת חדשה, והיתה זאת הפלגה וגוזמה; כאשר, בכלל, בריאת יש מאין, ואף יצירה מקורית, שכמה מהמבקרים רוצים לראות בחכמים וסופרים ידועים, ושוללים אותה מזולתם, היא תלויה יותר בהמשיג (סובייקטיב), מאשר בהמושג (אובייקטיב) כלו', יותר בקוצר דעתו, או בחולשת זכרונו של המשיג, אשר אילו היה יודע יותר, וחפשי יותר במשפטו, אזי ידע, שצל מקוריות הוא רואה כמקוריות – וחילופם. אבל, מצד אחר, אם לא נעריך כראוי את ערכו של מי שאיננו “מגלה אמת חדשה” לדור, אלא מגלה את הדור לו להדור, בהראותו לו, להדור, באיזו צורה מוקטנת שתהי, בספרות, או באמנות, בתפעולה לאומית, או צבורית, את נטיותיו ואת שאיפותיו הכי נמרצות, אף את אלה שעדיין אינן ברורות לו בעצמו, שעדיין הן תוססות ומבצבצות וממשמשות לבוא, שעדיין הן, כביכול, בסוד העיבור – והיתה זאת, לאידך גיסא, מיעוט הדמות וגרעון ההערכה.

עיקר ההערכה הספרותית הוא – מרחק שוה משני מיני קיצוניות הללו, בדין ומשפט ישר על כל האישים הספרותיים, וביחוד, באיש רב הצדדים ויוצא מן הכלל כאלעזר צבי כהן צויפל.

אין רבי משה חיים לוצאטו ורבי יעקב אמדן מעורים ומקושרים בקשר פנימי יותר בתקופותיהם הם, מאשר צויפל הוא מאורג ומרוקם עם התקופה מרובת הגוונים, שאנו משקיפים עליה לאחור ומגדירים אותה, בתור תקופת ספרות ההשכלה.

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.