מצב קריאה

גודל גופן:
א
 
א
 
א

עשה ואל תשב!

מאת: אליעזר בן־יהודה

מצב זכויות יוצרים:

נחלת הכלל [?]

סוגה:

שפת מקור: עברית

(מעניני היום)

באור פני מלך חיים ורצונו בעד מלקוש (משלי שלמה).


שוש ישיש כל ישראל על הכבוד הגדול, אשר הואיל השולטן יר"ה לעשות להרב לעדת היהודים בסטמבול לעיני כל השרים וראשי הדתות אשר באו לברכהו.


כעב מלקוש אחרי ימים רבים, אשר כלאו השמים ממטר, כן יהיה רצון המלך השולטן ללבות היהודים בעת הרעה הזאת, – אשר הסכינו רק לבשורות רעות מכל עבר ופנה ויאמרו בלבם כי גם בארץ האחת אשר דמו למצוא מנוח מעט, נהפך לב המלך ושריו להם לרעה, – וראו הפעם בדברים אשר הואיל השולטן יר“ה לדבר אל הרב הי”ו, כי לא כן הדבר, וכלב כל מלכי תוגרמה מעולם ליהודים כן גם לב המלך המולך עתה בארץ הזאת רק טוב להם; ונסו מלבם המגור והדאגה מפני מדת הדין הקשה אשר נמתח עליהם בימים האלה. כי באור פני המלך חיים ובאור פני השולטן יר"ה, – אשר האיר הפעם הזאת ליהודים – ינוסו הצללים אשר החלו לעלות נגדם מכל פנה בארץ אבותיהם.

         *   *
           *

אבל, הנדע אנחנו להשתמש בעת הרצון הזאת?


או עזב נעזבנה ולא נשית אליה לב?


פעמים רבות יאבד אדם את טובו בידו בגלל אשר לא ידע להבין את הרמז אשר רמזה לו ההשגחה במקרה קטן אשר הקרתה לפניו ויעבור עליו, ועדים גם דברי ימי כל העמים כי יש מקרים בחיי כל עם ועם אשר רומזים המה לו מה יעשה בעת הזאת, ואוי לו לעם אשר לא יבינם ולא ישמע בקולם – כי פעמים רבות בנפשו הוא הדבר הזה.


הידע נדע, איפוא, אנחנו מה רמזה לנו ההשגחה הפעם, אם עשה נעשה כל אשר עלינו לעשות בעת הזאת?


הן אמנם נכון לבי בטוח, כי ידוע ידע הרב הגאון מה חובתו לעמו דורשת ממנו, כי כאשר יגדל איש וכאשר ירב כבודו וכחו, כן תרב חובתו לאֻמתו אשר בעבודה נשא וירום ולמענה היה לו הכבוד הזה, ולא לחנם נשא אלקים גם את ראש הרבנים בעיר המלוכה ויתן את חנו בעיני המלך להכירהו מראשי כל יתר הדתות ולעשות לו כבוד ויקר עתה בעת הרעה לישראל, אשר לא הסכין המלך לעשות לו עד היום. אצבע אלקים הוא הרומז להרב מה עליו לעשות לעמו ולארץ אבותיו, ואין ספק כי עשה יעשה כבוד הרב את כל אשר בכחו.


אבל בזה בלבדו לא נצא אנחנו כלנו ידי חובתנו, וחובת ראשי עדת היהודים בירושלם גדולה כפלים לעשות בזה דבר ולהשתמש בעת הרצון הזאת להגות מדרך ישוב הארץ את המניעות והמעצורים, אשר הושמו על כל מדרך כף רגלי היהודים, לבא במכתב לפני כבוד הרב בסטמבול ולבקש ממנו כי יואיל נא להפיל את תחינת עדת היהודים בארץ-ישראל לפני הוד השולטן ולהתחנן לפני הוד מלכותו לאמר למלאכיו עושי רצונו: “הרף” – לבלתי יכבידו עוד את ידם על היהודים הבאים להאחז בארץ אבותיהם.


הדבר הזה על ראשי עדת היהודים בירושלם, כספרדים כאשכנזים, לעשות עתה.


כי מי יודע מה יולד בימים יבאו, ומי יודע אם נמצא עוד עת רצון כעת הזאת?


אל נא נעזוב את השעה המשחקת לנו, ואל נא נאבד את הטוב אשר נוכל אולי לעשות לנו, – אם יתאחדו ראשי עדת הספרדים והאשכנזים לעשות כדבר הזה – עד אם יצליחו להפיל את הקיר אשר הוקם לפני היהודים בשערי ארץ-אבותיהם לבל יבאו בה.


ואם היה יהיו גם גדולי היהודים בעיר המלוכה בעזרתנו הפעם והצלחנו בלי ספק, ונפתחו שערי הארץ הזאת לפנינו כאשר היה מעולם.


עתה העת לעשות.


לא בעצלתים ורפיון כח, כי מי יודע מה תהי אחרית הדבר, – אם עשה נעשה עתה כל אשר בכחנו לעשות – ומה תהי אחריתו אם נחבק ידינו ולא נעשה דבר?


וכדבר כזה – ובעת הזאת – “עשה ואל תשב” – עדיף.


ירושלים, חשון, אתתט"ו לחרבן.

אליעזר בן־יהודה
שיתוף, תגיות, המלצות, ורשימות קריאה   
תגיות ליצירה
המלצות קוראים
0 קוראות וקוראים אהבו את היצירה, 0 המלצות כתובות
עוד מיצירותיו של אליעזר בן־יהודה
יצירה בהפתעה
רקע

תחכמוני – שַׁעַר תְּשִׁיעִי

מאת יהודה אלחריזי (שירה)

בִּשְׁלֹשִׁים מְשׁוֹרְרִים מִתְהַלְּלִים, מִי יַעֲשֶׂה שִׁירִים יוֹתֵר מְעֻלִּים

נְאֻם הֵימָן הָאֶזְרָחִי: פָּנִיתִי מִכָּל מַעֲשַׂי לָשֶׁבֶת עִם הַמְּבִינִים בְּבָתֵּי יְשִׁיבָתָם. וְלִשְׁמֹע דִּבְרֵי חֲכָמִים וְחִידוֹתָם. וַיְהִי הַיּוֹם וַאֲנִי עִם חֲבֵרִים . אֲצִילִים וּגְבִירִים. לְמַעֲרֶכֶת הַשִּׁיר נִגָּשִׁים. וְהָיָה מִסְפָּרָם שְׁלֹשִׁים. וַיַּעַן אִישֹ מֵהֶם וַיֹּאמַר: מִי הָעוֹלֶה בְּמַעֲלוֹת הַשִּׁירִים הַגְּבוֹהִים. וּבוֹקֵעַ מִשְּׁחָרָיו נְגוֹהִים. יְגַלֶּה הַיּוֹם לְעֵינֵינוּ מַעֲלָתוֹ. וְיֶחֱשׂף אֶת זְרוֹעַ מְלִיצָתוֹ. וְאֶת יְקָר תִּפְאֶרֶת גְדֻלָּתוֹ. אָמְרוּ לוֹ הָעָם: בַּמֶּה יִבָּחֵן הַמְשׁוֹרֵר וְכֹחוֹ. וְאֵיך נוּכַל לָדַעַת אֶת הָאִישׁ וְאֶת שִׂיחוֹ. אָמַר לָהֶם: דְּעוּ כִּי יֵשׁ לַשִּׁירִים דְּרָכִים. וְלַחֲרוּזִים נְתִיבוֹת וּמַהְלְכִים. וְלָהֶם מְלָאכוֹת נְסוּכוֹת. שְׁמוּרוֹת וַעֲרוּכוֹת. וּמִבְחַר הַמְּלָאכוֹת. לָקַחַת מִסִּפְרֵי הַנְּבִיאִים פָּסוּק . וְלִבְנוֹת עָלָיו עִנְיָן נֶחְמָד וְחָשׁוּק. וְהָיָה בְתֹוךְ הַקְּרוּאִים אִישׁ זָקֵן מַרְאֵהוּ נוֹרָא. וְהוּא יוֹשֵׁב לְבַדּוֹ רָחוֹק מִן הַחֲבוּרָה. אֲבָל הָיָה מְבַקֵּע הַלְּבָבוֹת בְּפַטִּישׁ מִלָּיו . וּמַחְפִּיר הַפְּנִינִים בִּפְנִינֵי מְשָׁלָיו . וְהָיוּ מְכֻסִּים פָּנָיו. וְלֹא יָכֹלְתִּי לִרְאוֹת כִּי אִם עֵינָיו. וַיַּעַן וַיּאמַר: שִׁמְעוּ אֵלַי אַנְשֵׁי לבָב. וְאַל יֵלֵךְ לְבַבְכֶם שׁוֹבָב. כִּי אִם הַדֶּרֶךְ הַזֶּה תְבַקֵּשׁוּ. וְלָבוֹא בַּשַּׁעַר הַזֶּה תִּדְרֹשׁוּ. קְחוּ מאִתְּכֶם מְחַזֵּק הַבֶּדֶק. וּמוֹרֶה הַצֶּדֶק . וְעַתָּה בַּחֲרוּ לָכֶם אִישׁ וְיֵרֵד אֵלַי. עַד תַּכִּירוּ מְשָׁלַי . וְתִבְחֲנוּ מִלָּי. וַיִּגַּשׁ אֵלָיו אִישׁ מִן הַחֲבוּרָה וַיּאמֶר לוֹ: אִם רְצוֹנְךָ אֵשׁ הַשֵּׂכֶל לִקְדֹּחַ. עֲשֵׂה שִׁיר יְהִי סוֹפוֹ: וְקֹוֵי ה' יַחֲלִיפוּ כֹחַ.

וַיִּשָּׂא מְשָׁלוֹ וַיֹּאמַר:

בֶּן אִישׁ בְּטַח עַל צוּרְךָ יוֹם צִירְךָ

כִּי בוֹ יְגֵעִים יִמְצְאוּ מָנוֹחַ

הַבּוטְחִים עַל רִיק לְרִיק יָגְעוּ, אֲבָל

רקע

לדף הבית

פרויקט בן-יהודה הוא מיזם התנדבותי ליצירת מהדורות אלקטרוניות של ספרות עברית והנגשתן לציבור.